DOLAR 18,8331 0.01%
EURO 20,2964 0.56%
ALTIN 1.141,590,59
BITCOIN 427477-2,00%
İzmir

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

KPSS soruşturmasında ilk bulgular!

KPSS soruşturmasında ilk bulgular!

İptal edilen KPSS hakkında yürütülen soruşturma devam ediyor. Sınavla ilgili şaibeler olduğunu, sadece Yediiklim değil, başka yayınevleri aracılığıyla da soruların çalınmış ya da kopyalanmış olabileceğini söyleyen yetkililer, sınav sorularının tespit edilen başka yayınevlerinin yayınları ile karşılaştırılacağını söyledi...

ABONE OL
Ağustos 8, 2022 06:02
KPSS soruşturmasında ilk bulgular!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bülent Aydemir’in haberine göre; KPSS’nin iptal kararıyla birlikte devam eden KPSS soruşturmasında ilk bulgulara göre Yediiklim Yayınevi’nin deneme sınavıyla, KPSS ilk oturumunda yer alan bazı soruların aynı olduğu tespit edildi. Soru sayısına ilişkin spekülasyon yapıldığını belirten yetkililere sordum, “Kaç soru var?” Yanıt şöyle: “Yediiklim yayınevinin deneme sınavıyla KPSS sınavında bire bir aynı olan ya da birbirine benzeyen soru sayısı iddia edildiği gibi 20 değil.”

“Kaç soru var?” diye ısrar edince, sayı vermekten kaçınan ve müfettişlerin rahat çalışması gerektiğini belirten yetkililer, “3-5 soru diyebiliriz” yanıtını verdi. Sınavın niçin iptal edildiğini sorduğumda ise çok ilginç yanıtlar aldım.

Sınavla ilgili şaibeler olduğunu, sadece Yediiklim değil, başka yayınevleri aracılığıyla da soruların çalınmış ya da kopyalanmış olabileceğini söyleyen yetkililer, sınav sorularının tespit edilen başka yayınevlerinin yayınları ile karşılaştırılacağını söylediler. Bu yanıtlardan anladığım iptal kararının ardından soruşturma bir hayli genişleyecek ve çarpıcı sonuçlar çıkma olasılığı yüksek.

“BİTMİŞ SINAVLARA BAKILACAK MI?”

Yetkililere şunu da sordum:

“Vatandaşın kafasında soru işaretleri var. Bu hayati meselede, diğer sınavlarda da şaibe olabileceği şüphesiyle yapılmış sınavların da iptal edilmesi söz konusu olabilir mi?”

Yanıt netti:

“Şu anda gündemimiz 2022 KPSS sınavı. Sadece bu sınavla ve yapılacak diğer oturumlarıyla ilgili iptal kararı aldık. Gerekirse diğer sınavlara da bakarız ancak süreç tamamlanmış, sınavlar açıklanmış. Çok uzun bir süreç. Bu konuya girmeyiz.”

Yetkililer, sınavın iptal edilmemesi durumunda ÖSYM’nin itibar kaybedeceğini ve insanların hukuka-adalete inancının sarsılacağını vurguluyor.“

ORGANİZE ÖRGÜT MÜ?”

Yetkililere, çıkar amaçlı organize bir suç örgütü olup olmadığını da sordum. Şu anda bununla ilgili net bir şey söylemenin mümkün olmadığını, teknik incelemenin ardından bunun belli olacağını ifade ettiler. Mali Şube’nin de devreye girmiş olması, ekonomik çıkar amaçlı bir örgüt şüphesini gidermeye yönelik. Yetkililer, “Kurumları kendi haline bırakalım; işlerini yapsınlar. Bütün detaylarıyla soruşturma yapılacak ve sonunda kapsamlı bir rapor hazırlanacak” diyorlar. Personelle ilgili çalışmalar da bir yandan yürüyor.

SORU HAVUZU DA GÖZDEN GEÇİRİLECEK

ÖSYM’nin sınav takvimine geri dönmesi ve bundan sonraki sınavları sağlıklı yapabilmesi için de önlemler alınıyor. KPSS ve diğer sınavların soru havuzları bu amaçla gözden geçirilecek. Yeni bir yaklaşımla bu soru havuzunun güncellenmesi, DDK Raporunda yer alacak. Devlet Denetleme Kurulu’nun soruşturma sonuç raporunda bu konuda da bazı önerilerin yer almasını bekliyorum.

Şu anda yaşanan süreci bir kasırgaya benzeten yetkililer, “Kasırgayı bir atlatalım. Ondan sonra sonuçları hep birlikte değerlendiririz. Bizler hukukla, kurallarla hareket etmek zorundayız. Duygusal, tepkisel davranamayız. Şundan emin olun; her şey, kusurlar, kusurlu kişiler, tüm açıklığıyla ortaya konulacak. Toplum vicdanı ve bağlı olduğumuz ilkeler bize bunu emrediyor” ifadesini kullanıyorlar.

Kaynak: egepostasi.com

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.